OGŁOSZENIA

 • Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata – święto patronalne Akcji Katolickiej

  Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata – święto patronalne Akcji Katolickiej

  Zapraszamy na uroczystą Mszę św. pod przewodnictwem JE Ks. Bp Tadeusza Pikusa

  Drohiczyn - Katedra

  26 listopada 2017

  godz. 10:00

  W ostatnią niedzielę Roku Liturgicznego w Kościele katolickim przeżywamy wspomnienie  Jezusa Chrystusa  Króla Wszechświata. Uroczystość została ustanowiona przez papieża Pius XI w 1925 r.  na zakończenie roku jubileuszowego. Papież poświęcił temu wydarzeniu encyklikę Quas Primas. Kiedy w roku 1930 Pius XI  zatwierdzał statut dla polskiej Akcji Katolickiej, usankcjonował jego zapis mówiący, że świętem patronalnym stowarzyszenia będzie właśnie  święto Chrystusa Króla. Po reaktywowaniu w latach 90-ch XX wieku przejęto tradycję obchodów tej uroczystości jako  głównego święta Akcji Katolickiej w Polsce

   

AKTUALNOŚCI

W sobotę 04 lutego 2017 roku w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski, Skwer Kardynała Wyszyńskiego, w Warszawie odbyło się zebranie Rady Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej. Spotkanie rozpoczęło się Mszą Św. o godz. 11.00. Po niej w Sali Plenarnej odbyło się zebranie Rady. Przyjęto sprawozdania za rok 2016, udzielono absolutorium Zarządowi KIAK, dokonano wyboru uzupełniającego skład Zarządu KIAK. Wytyczono kierunki działania Akcji Katolickiej w Polsce na rok 2017. Zachęcono do upowszechnienia praktyki Apelu Jasnogórskiego, modlitwy w intencji Kościoła i Ojczyzny, do licznego udziału w Pielgrzymce Akcji Katolickiej na Jasną Górę, włączenia się struktur diecezjalnych w obchody Uroczystości Świętego Wojciecha w Gnieźnie, maryjnych w Zakopanem i na Jasnej Górze oraz albertyńskich w Krakowie. Wśród tematów znalazły się też warsztaty medialne.

Gościem Rady KIAK był rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik oraz Ilona Trojnar- przewodnicząca Prezydium Krajowego KSM. Obrady przebiegały z udziałem Asystenta Krajowego księdza biskupa Mirosława Milewskiego.

Naszą diecezję reprezentowała Prezes DIAK Maria Dzierżanowska oraz Delegat do Rady Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej Halina Strębska.